Wywiad dla Radia Gdańsk

W poniedziałek 14 marca 2016 roku Marek Biernacki był gościem Rozmowy kontrolowanej w Radiu Gdańsk. Cały wywiad dostępny jest tutaj. Poniżej prezentujemy wybrane tezy wywiadu:

Radio Gdańsk 14.03.2016

Rząd czy państwo powinny respektować wyroki władzy sądowniczej – tak jak robią to obywatele w swoich indywidualnych sprawach.

To, że należy opublikować orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest kwestią jasną i czytelną.

Minister Kamiński, podając informację o liczbie inwigilowanych dziennikarzy, nie stawia zarzutu, że czynności wobec nich były prowadzone niezgodne z prawem. W ogólnej liczbie podanej przez Mariusza Kamińskiego tylko w dwóch przypadkach użyty był podsłuch. W pozostałych mamy do czynienia z innymi formami inwigilacji (np. sprawdzanie bilingów czy miejsc logowań telefonu komórkowego).

W kontekście zagrożenia wojną hybrydową (wojna informacyjną) ze strony Rosji nie możemy ograniczać potrzebnych polskim służbom kompetencji. Wojna hybrydowa toczy się także w przestrzeni propagandy i stąd świat mediów niekiedy staje się przedmiotem zainteresowania służb specjalnych.

Także wyciek informacji niejawnych daje służbom prawo szukania źródeł przecieku. Zadaniem służb jest bowiem stać na straży tajemnicy państwowej.