Godzina dla Ziemi 2011

Przed nami kolejna Godzina dla Ziemi WWF. W sobotę, 26 marca 2011 roku, o godzinie 20:30 setki milionów osób, firm i urzędów, w ramach największej na świecie akcji społecznej, ponownie zgaszą światło na 60 minut. Przekraczając bariery kulturowe, pokoleniowe i geograficzne połączą się podczas globalnej demonstracji ich zaangażowania w ochronę naszego wspólnego domu – Ziemi.

Nasza akcja zyskuje coraz większe poparcie. Godzina dla Ziemi WWF to już nie tylko symboliczne gaszenie świateł w mieszkaniach czy iluminacji najważniejszych budynków. To wielka akcja o zasięgu globalnym. W tym roku to także działania wykraczające poza symboliczne zgaszenie światła, do których zachęcamy wszystkich uczestników. Są to małe zmiany w naszym codziennym zachowaniu, mogące zredukować emisję dwutlenku węgla.

W tym roku Godzina dla Ziemi WWF wybije 26 marca o godz. 20.30. WWF zaprasza wszystkich polityków, by niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej przyłączyli się do akcji i pokazali, że los naszej planety nie jest im obojętny. Deklarując swój udział i wyłączając światło na jedną symboliczną godzinę, wesprą jedyne w swoim rodzaju ogólnoświatowe wezwanie do przeciwdziałania zmianom klimatu. Zachęcamy polityków oraz urzędników także do zgłaszania miejscowości w całej Polsce, które zechcą zaangażować się w naszą wielką, symboliczną akcję.

Niech będzie to niepowtarzalna demonstracja jedności, determinacji i wiary w to, że świat potrafi zjednoczyć się, by sprostać jednemu z największych wyzwań naszych czasów – zmianom klimatu. Przed nami szczyt klimatyczny w Durbanie, na którym muszą zapaść wiążące ustalenia będące kontynuacją zobowiązań z Kioto. Aktywna postawa Polski, sprawującej w drugiej połowie roku unijną prezydencję będzie jednym z kluczowych warunków osiągnięcia porozumienia.

Rosnąca świadomość konsekwencji zmian klimatu sprawiła, że w ubiegłym roku w akcję zaangażowały się ponad cztery tysiące miast i setki milionów osób w 126 państwach, także w Polsce. W naszej akcji wzięło udział ponad 40 polskich miast, w tym 15 wojewódzkich. Zgasło oświetlenie najważniejszych budynków m.in. Pałac Kultury i Nauki, Teatr Wielki i Zamek Królewski w Warszawie, Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie, Spodek w Katowicach, Katedra w Gnieźnie, Ossolineum we Wrocławiu, Dwór Artusa w Gdańsku, Pałac Poznańskiego w Łodzi oraz Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. W Godzinie dla Ziemi WWF wzięły udział szkoły, firmy, kościoły i tysiące Polaków. Na stronie wwf.pl/godzinadlaziemi swój udział w ubiegłorocznej akcji potwierdziło ponad 20 tysięcy osób. Do akcji włączyli się także politycy, w tym premier Donald Tusk oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który w ramach akcji WWF wyłączył światła tej instytucji.

W tym roku może nas być jeszcze więcej. Możemy sprawić, że cały świat będzie choć przez chwilę mówił jednym głosem.